ETKİNLİKLER / 19 - 30 Ekim 2022 ….. 5.kez Nepal’deyiz …

Kayıt FormuYasal Bilgi: Bu formda talep edilen bilgiler; TÜRSAB zorunlu seyahat sigortası bilgileri olup, KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU şartlarına bağlı kalınarak kullanıma sunulmuştur.


Etkinlik Hakkında

19  - 30 Ekim 2022 ….. 5.kez Nepal’deyiz …

 

Fakir ama mutlu insanların sokaklarda “namaste” siz adım bile atamadığınız , selamlaşmayı anane yerine koymuş o güzel insanların ülkesine gene gidiyoruz. Her defasında her döndüğümüzde daha üzerinden 1 ay geçmeden sanki “gel bana” diye çağıran o egzotik ülkeye hayran kalacaksınız.

Öncelikle belirtmemiz gereken 2 önemli not var …
1.si mutlaka ama mutlaka vizelerimizi buradan fahri konsolosluktan almalıyız. Tam sezonunda gidiyor olmamızdan dolayı geçen sene yaşadığımız eziyeti size asla yaşatmak istemeyiz. Havaalanında tan 5 saat kuyruk bekleyerek vizelerimizi alarak çıkabildik , Hali ile ilk gün çöpe gitti ve 8 saatlik uçuş sonrasında yorgunluktan bitap düştük…
2.si ise uçuş bilgilerini paylaşmak isteriz. Zira her katılımcı kendi uçak biletini gerek birikmiş milleri ile , gerekse THY nin öngördüğü kadar kredi kartını taksitlendirerek alabilecektir.


GİDİŞ :
19 Ekim 2022 tarihindeki saat 00:30 kalkışlı THY nın TK 726 sefer sayılı İstanbul - Kathmandu Tribhuvan uçuşundan gidiş için ,
DÖNÜŞ:
30 Ekim 2022 tarihindeki saat 12:05 kalkışlı THY nın TK 727 sefer sayılı Kathmandu Tribhuvan – İstanbul uçuşundan dönüş için biletlerimizi alacağız.

 

Program şöyle ;

 

19 EKİM 2022: VARIŞ
Cumartesi gecesi 00:30 da uçacak uçağımız için en az 3 saat öncesi İstanbul havaalanı dış hatları THY kontuarında buluşuyoruz.
Bagaj ve bilet işlemlerimizi bitirdikten sonra Duty Free alanına geçerek kafelerde yada oturma yerlerinde uçağımızın kalkış saatini bekliyoruz.
Sabah 10:30 gibi Kathmandu havaalanına inerek giriş işlemlerimizi yapıp , valizlerimizi aldıktan sonra bizi karşılayacak rehberimiz Ganesh ve aracımız ile buluşacağız.
20 dakikalık bir araç yolculuğu ile (6 km) sonra Kathmandu’nun kalbi diyeceğimiz Thamel'de otelinize varıyoruz.
İlk günü dinlenmeye ve Thamel’i keşfetmeye ayıracak , akşam ise yemekte beraber olacağız.
“KONAKLAMA AKŞAM YEMEĞİ DAHİL”


20 EKİM 2022 : KATHMANDU GEZİSİ
Sabah kahvaltı yaptıktan sonra, Katmandu vadisindeki UNESCO nun koruma alltına aldığı alana gidiyoruz. Katmandu Vadisi'nin kuzey doğusundaki Famous Hindu Tapınağını, Pashupatinath ve Bouddhanath Stupa'yı ziyaret ediyoruz. Katmandu'nun batı eteğinde tepedeki maymun tapınağını (Swayambhunath Tapınağı) ziyaret ettikten sonra tüm şehri kuşların bakışı göreceğimiz terastan Kathmandu’yu izleyeceğiz.
Maldina Hanedanlığı döneminde inşa edilen UNESCO dünya mirası'nda listelenen Katmandu Durbar Meydanını gezerken, bölgeye has ahşap oymalarını dikkatle izleyecek ve tipik Newari kültürü ve mutfağını keşfedeceğiz.
“KONAKLAMA VE SABAH KAHVALTISI DAHİL”

 

21 EKİM 2022 : KATHMANDU’DAN CHİTWAN’A GİDİŞ , OTELE TRANSFER

Sabah erken kalkarak Katmandu'dan Chitwan'a hareket edeceğiz.Yaklaşık 5-6 saat sürecek yolculuğumuzda çevrenizi izleyerek çok ilginç kültürlere şahit olacaksınız. Yolun neredeyse yarısına geldiğimizde Bandipur’a uğrayacağız. Bandipur, Newari kültürünün yaşayan bir müzesidir. Dumre otoyolunun kenarında yamaçların arasına konuçlanmış , gayet iyi korunmuş bir köydür. Buradaki geleneksel Newari evlerini çok beğeneceğinizden eminiz.
Bandipur aslen Palah'ın (Tansen) hüküm sürdüğü Tanahun'un Magar krallığının bir parçasıydı, ancak Newari tüccarları Prithvi Narayan Şah tarafından vadinin fethinden sonra sular altında kalmıştır.
Burada geçirdiğimiz zamandan sonra tekrar yola koyularak Chitwan’a ulaşacağız.
Otelimize yerleştikten sonra kısa bir tur brifingi verilecek.
Programlandığı gibi, Tharu Köyü ve fil Yetiştirme Merkezi'ni ziyaret edeceğiz.. Akşam, o bölgedeki yerel yerli halkın kültürel bir şovuna katılacağız..
“KONAKLAMA AKŞAM YEMEĞİ VE SABAH KAHVALTISI DAHİL”

 

22-23 EKİM 2022 : CHİTWAN ULUSAL PARKINDA SAFARİ VE TÜM AKTİVİTELER

Sabah kahvaltı sonrası ilginç olaylara şahit olacağınız bir güne merhaba diyeceğiz.
Kahvaltısından hemen sonra aracımız ile ahşap el yapımı uzun kanoların bizi alacağı alana gideceğiz.
Burada grupça bineceğimiz kanolar ile geniş ve doğal ortamı korunmuş nehirde timsahların , balıkçı kuşlarının arasından geçerek eşi benzeri olmayan bir tura katılmış olacağız.
Kanodan indikten sonra doğa rehberimiz ile yaklaşık 1 yada 2 saatlik yaban hayvanlarının ev sahibi olduğu derin ormanlık alanda kolay bir doğa yürüyüşü yapacağız.
Aracımızın yanına geldiğimizde ise aracımız bizi otelimize götürecek ve öğle yemeğimizi otelimizde alacağız.
Öğle yemeğinden sonra, aracımız ile Fil safari yapacağımız alana giderek 4 erli gruplar halinde fil safarimize başlayacak , kaplanlar ve gergedanlar , ceylanlar , tavuskuşları gibi nadir hayvanları keşfetmek için yoğun ormanda gezeceğiz.
Ayrıca dönüşte nehrin içinde yıkanan filler ile sizde ücretini ödeyerek yıkanabilir , kendinizi fotoğraflatabilirsiniz.( EXTRA )
“KONAKLAMA , KAHVALTI VE AKŞAM YEMEĞİ DAHİL”

 

24 EKİM 2022 : CHİTWAN’DAN POKHARA’YA GİDİŞ , OTELE TRANSFER

Chitwan'dan otelimizi terkederek aracımız ile Pokhara’ya doğru yol alacağız. Yolumuz biraz uzun olacağı için yolda birkaç kez mola vereceğiz.
Pokhara’ya vardığmızda hemen otelimize yerleşeceğiz ve yol yorgunluğumuzu atmak için dinleneceğiz. Ardından gene birlikte otelin bahçesinde buluşup , Phewa Gölü kıyısında yürüyüş yapabiliriz..
Muhtemelen acıkmış olacağınızı düşünerek beni takip etmenizi öneririm. Burada çok güzel bir restoran biliyorum 
Bu arada burada outdoor kıyafetlerin de daha kaliteli olduğunu görecek ve bence buradan bolca alışveriş yapacağınızı düşünüyorum.
Akşam saatlerinde otelin geniş balkonunda birlikte sohbet edebiliriz…
“KONAKLAMA VE KAHVALTI DAHİL”

 

25 EKİM 2022 : POKHARA VADİSİ TURU
Himalayalarda güneşin doğuşunu izlemek için güne çok erken saatlerde başlayacağız ve Sarangot’a hareket edeceğiz. Daha sonra, Bindabasini Tapınağı'nı ve Uluslararası Dağ Müzesi'ni ziyaret edeceğiz. Ayrıca ünlü Davis çağlayanı ve Gupteshwor mağarasını ziyaret ediyoruz.
Akşam gene balkonda günün kritiği ve sohbet için buluşuyoruz…
“KONAKLAMA VE KAHVALTI DAHİL”

 

26 EKİM 2022 : POKHARA GÖLÜ TEKNE TURU VE ALIŞVERİŞ
Pokhara’da son gün göl ve dağ manzarası eşliğinde gölde tekne ile gezecek ve Dünya Barış Pagosuna çıkacağız. Tekrar geri döndüğümüzde ise serbest zaman vereceğiz. Burada masaj yaptırabilecek , çarşıyı boydan boya gezebilecek ve bolca kaşmir , outdoor ürünleri alabileceksiniz.
Akşam yemek sonrası eşyalarımızı toplayıp sohbete kaldığımız yerden ya bir cafede yada otelimizin balkonunda devam edeceğiz.
“KONAKLAMA VE KAHVALTI DAHİL”

 

27 EKİM 2022 : POKHARA’DAN KATHMANDU’YA YOLCULUK , KATHMANDU’DA GECELEME
Kahvaltıdan sonra Pokhara'dan Kathmandu'ya arabayla gidiyoruz. Yol üzerinde 1308 mt uzunluğundaki teleferik ile Manakamana’ya çıkabiliriz. ( Teleferik fiyatı turistler için 20 dolar Ekstra )
Manakamana sonrası tekrar aracımıza binerek Kathmandu’ya hareket edeceğiz. Kathmandu’ya ulaştıktan sonra otele yerleşiyoruz .
“KONAKLAMA VE KAHVALTI DAHİL”

 

28 EKİM 2022 : GEÇ KAHVALTI VE BHAKTABUR TURU
Bhaktapur muhteşem bir yerdir . Kahvaltıdan sonra 1 saatlik bir araba yolculuğu ile bu tarihin durduğu yere varacağız. Burada kendinizi büyülenmiş hissedeceksiniz. Zamana karşı ahşap oyma işçiliği binaların süslerine ve yapıların muhteşem bir şekilde ayakta durmalarına şahit olacaksınız. Burada her bakış açısı bir fotoğraf karesi Bayılacaksınız… Akşamüzerine kadar buradayız ve gene aracımız ile Katmandu'ya 1 saatlik araba yolculuğu ile geri dönüyoruz.
Otelimize döndükten sonra artık eşyalarımızı toplamak için odalarımıza dağılıyor , eşyalarımızı topluyor ve son olarak Thamel sokaklarında aylaklık yapıyoruz…
“KONAKLAMA VE KAHVALTI DAHİL”

 

29 EKİM 2022 : KHATMANDU SON ALIŞVERİŞLER VE DÖNÜŞ HAZIRLIĞI

Sabah geç kahvaltı sonrası Thamel sokaklarına dağılarak son alışverişlerimizi yaparak kafe restoran ve dükkanlarda güzel anlar yaşayacağız. Sonrasında akşam yemeğinde beraber olup veda yemeği yiyeceğiz. Ardından otelimize geçerek valizlerimizi toplayacağız. Zira sabah epey erken havaalanına geçmemiz gerekecek.

 

30 EKİM 2022 : DÖNÜŞ
Sabah kahvaltı sonrası otelimizden bizi almaya gelen aracımıza binerek Kathmandu Tribhuwan Uluslararası Havalimanına doğru yola çıkıyoruz.
Uçağımız yerel saatle 07:35 te tam da sezon olduğu ve THY nin çok yoğun yolcu taşıdığı bir tarihte orada olacağımız için gene en az 2 saat öncesinden havaalanında olmamız gerekiyor. ( Yanımıza atıştırmalık bir şeyler alalım zira uçuş sanrası hemen yemek ikramı yapılmıyor )
Bagaj ve bilet işlemlerimiz sonrasında uçağımıza geçerek yaklaşık 8 saatlik bir uçuş ile İstanbul havaalanına Türkiye saati ile 12:50 gibi inmiş olacağız.
Gümrük ve bagaj işlemlerimiz sonrasında aklımızda Nepal anıları ile vedalaşacağız…
THY nın direk uçuşu ile evimize geri döneceğiz.

 

Bu etkinlikte KARROZZERIA TURİZM'e ödeyeceğimiz seyahat tutarı 950 USD olup ,Seyahat ücretine dahil olanlar ;
* Nepal içi tüm kara transferleri
* Kahvaltı ile tur sırasında ikiz yatakta 9 gece konaklama
* Tur sırasında deneyimli tur rehberi ( İngilizce )
* Chitwan’da Fil safari
* Chitwan’da Kano safari
* Chitwan’da Kano sonrası orman yürüyüşü ( 1 yada 2 saat )
* Pokhara’da 1 saat tekne gezisi
* Nepal’e hoşgeldiniz yemeği
* Rehber ve giriş ücretli tam günlük Katmandu ve Bhaktapur gezileri
* Müze ve ören yerleri giriş ücretleri ( Kathmandu saray girişi hariç kişi başı 3 dolar )
* Tur sırasında tüm karayolu ulaşımı
* Tur sırasında kapsamlı Tıbbi Kit
* Tüm Devlet ve Yerel Vergiler

 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR :
* İstanbul içi ulaşım
* Nepal giriş vizesi ücreti ( Türkiye Fahri Konsolosluğunda 35 USD )
* Chitwan'da kahvaltı , öğlen ve akşam yemekleri
* Uluslararası uçak bileti ve havaalanı vergileri
* Alkollü içecekler, maden suları, soğuk içecekler, çamaşırhane faturaları, sigaralar, telefon görüşmeleri vs gibi kişisel gider kalemleri
* Kişisel seyahat sigortası
* Kişisel tur ekipmanlarıÖDEMELER :

-TUR ÜCRETİ YARISI ÖN KAPARO DİĞER YARISI GEZİYE 10 GÜN KALA TAMAMLANMIŞ OLMASI GEREKLİDİR.

-TÜKETİCİNİN TURUN BAŞLAMASINA 30 GÜN KALA İPTAL VEYA DEĞİŞİKLİK HAKKI MEVCUTTUR ÜCRET TAMAMI İADE YAPILACAKTIR.

-TURUN BAŞLANGIÇ TARİHİ 21 GÜN ÖNCESİ İPTAL VEYA DEĞİŞİKLİK OLMASI DURUMUNDA TUR BEDELİNİN %35 ÖDENMEK Z0RUNDA KALACAKTIR.

-TURA 10 GÜNDEN AZ BİR SÜRE KALA TURUN İPTALİ DURUMUNDA TUR ÜCRETİNİN TAMAMI TAHSİL EDİLECEKTİR.

-TURU SATIN ALAN KİŞİ TURU İSTEDİĞİ BİR KİŞİYE TÜM HAKLARI İLE DEVREDEBİLİR BURADAN DOĞACAK İLAVE ÖDEMELERİ ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.BİR KAÇ TÜYO


Vize
Nepal vizesini ülkeye girişte beş dakika içerisinde sorunsuz alabiliyorsunuz deniyor ama biz inanın geçen sene tam 5 saat kuyruk bekledik o yol yorgunluğu sonrasında tam bir eziyet çektik. Yorgunluğa mı yanalım , zaman kaybına mı inanın çok kötü bir durumdu..Vize ücreti on beş günlük ziyaretler için Nepal gümrüğünde 25 USD. Ücreti USD olarak ödemeniz gerekiyor. Biz bir daha öncesinde İstanbul’daki fahri konsolosluktan aldığımızda neredeyse elimizi kolumuzu sallayarak kapıdan geçmiş ,hiç zaman kaybetmeden hemen otelimizin yolunu tutarak dinlenme fırsatı yakalamıştık. E tabi bu lüksün bir fiyat farkı da olacak. Buradaki Nepal Fahri Konsolosluğundan alacağımız 15 günlük vize ücretine 10 USD fark ödeyerek , 35 USD ödüyoruz.. İnanın buna değer...


Yemek
Damak tatları çok farklı genelde fazlasıyla kişniş kullanıyorlar ve bu yemeğe ağır bir koku veriyor. Kahvaltı kültürleri Avrupalılar gibi çok zayıf.
Biz geçen sefer gittiğimizce zeytin , reçel , peynir ve uno ekmek götürmüştük. Bence siz de alın yanınıza yeteri kadar.
Ana yemekler için de ton balık konserve , yurt marka sebze ve bakliyat konserve almanızda fayda var. Tabiki bolca fındık fıstık ta.
Asla açık su içmeyin mutlaka kapalı olduğundan emin olduğunuz pet şişe su alın. Dişlerinizi dahi kapalı pet şişe su ile fırçalayın.


Sağlık
Nepal e gitmeden önce Hudut ve Sahiller Sağlık merkezlerinden aşılarımızı olacak , ilaçlarımızı alacağız. Bunlar ücretsizdi. SEYAHAT SAĞLIK DANIŞMA HATTI : 444 77 34
Bu arada mutlaka yanınıza sinek savar sprey de almanızda fayda var. Tabiki kullandığınız ilaç varsa onları ve ağrı kesici de.


Harcamalar
Nepal de Nepal Rupisi geçer 1 dolara 110 Nepal Rupisi alıyorsunuz. Mesela marketlerde 1,5 litre su 34 Nepal Rupisi. Nepal birası 213 Nepal Rupisi , Coca cola 46 Nepal Rupisi , 1 Litre süt 71 Nepal Rupisi , Muz 89 Nepal Rupisi , Beyaz ekmek 500gr 54 Nepal Ruplisi.
Ama biz yanımızda USD götürüyoruz. Ufak paralar daha çok. 1 er dolar 5 er dolar 10 ar dolar 20 şer dolar gibi. Dolarları alırken dikkat ediniz. Üzerinde kalemle yazı varsa , ufacık ta olsa yırtık varsa dilenenler bile kabul etmeyip geri veriyorlar.


Kıyafet
Gideceğimiz zaman tam da Nepal için yaşanacak zaman. Hava sıcaklığı 25 derecelerde açık olacaktır. Fazla kıyafet almayın yanınıza zaten oradan ucuz ucuz bolca trekking kıyafetleri alacaksınız. Hemde The North Face Jack Wolfskin gibi markalar.Hiç kendinize yük yapmayın. Ama akşamlar için polar bir üstlük alın deriz.

 

ÖNEMLİ NOT :

DUYURUSUNU YAPTIĞIMIZ BU FAALİYET ,1618 nolu YASA KAPSAMINDA TURSAB SEYAHAT ACENTESİ İŞLETME BELGE SAHİBİ KARROZZERIA TURİZM ( LİSANS NO 8998 ) İN BİZLER İÇİN ÖZEL TERTİPLEDİĞİ BİR FAALİYETTİR.
UÇAK BİLETLERİ HARİÇ , NEPAL’DEKİ TÜM KONAKLAMA , NEPAL İÇİ TRANSFERLER , REHBERLİK HİZMETLERİNİ KARROZZERIA TURİZM ORGANİZE ETMİŞ VE FİYATLANDIRMIŞTIR. UÇAK BİLETİ HARİCİ 950 USD KİŞİ BAŞI TUR ÜCRETİ BU FİRMAYA ÖDENECEKTİR.

SAĞLIK SORUNU YAŞAMAYAN ÜYELERİMİZ GÖNÜL RAHATLIĞI İLE BU TURA KATILABİLİR. ( DEĞİŞEN SAĞLIK DURUMUNUZU MUTLAKA KOORDİNATÖRÜNÜZE ÖNCEDEN BİLDİRMENİZ MENFAATİNİZEDİR.)

GİDECEĞİMİZ ÜLKEDEKİ MÜCBİR SEBEPLERDEN ÖTÜRÜ YAYINLANAN ZAMAN DİLİMİ AŞILABİLİR , YA DA ERKEN BİTEBİLİR.

GENE BULUNACAĞIMIZ ÜLKEDEKİ İSTENMEYEN DURUMLARDA, KÖTÜ HAVA ŞARTLARI , YARALANMALAR , YANGIN , DEPREM , TOPRAK KAYMASI , YILDIRIM , FIRTINA , SEL , YABAN HAYVANI TEHLİKESİ GİBİ DURUMLARDA TUR LİDERİ DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR VE TEK YETKİLİ VE SÖZ SAHİBİ FAALİYET LİDERİDİR.

 

BU ETKİNLİĞE KATILAN TÜM KATILIMCILAR YUKARIDA YAZILI AÇIKLAMALARI OKUYARAK İMZALAMIŞ VE KABUL ETMİŞ SAYILACAKTIR.

 


Yaklaşan Etkinlikler

30 Nisan - 11 Mayıs 2022 ….. 4.kez Nepal’deyiz …