ETKİNLİKLER / 14-15-16 Mayıs 2021 Ramazan Bayramında Lviv Gezisi

Kayıt FormuYasal Bilgi: Bu formda talep edilen bilgiler; TÜRSAB zorunlu seyahat sigortası bilgileri olup, KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU şartlarına bağlı kalınarak kullanıma sunulmuştur.


Etkinlik Hakkında

14-15-16 Mayıs 2021 Ramazan Bayramında Lviv Gezisi

Bayram tatilimizi evlerimizde bayramlaştıktan sonra bayramın 2. 3. ve 4. günü LVİV gezimiz ile taçlandırıyoruz.

Uçak biletlerini herkesin kendisi almasını uygun gördük bu etkinlikte. Zira bazı arkadaşlarımız taksitlendirme yoluna giderken bazı arkadaşlarımız da birikmiş puanları ile alabilirler biletlerini. Hatta pandemi sebebi ile açıkta bileti olan arkadaşlarımız o biletlerini de değerlendirsin isteriz.Bayramın 2.günü öğle sonrası 15:00 da Sabiha Gökçen havaalanında buluşarak 16:40 Pegasus uçağımız ile Lviv’e uçmak için uçuş işlemlerimize başlayacağız.
Valiz teslimatlarımız sonrasında kimliklerimizi göstererek ( iki ülkenin anlaşması gereği Türk vatandaşları bu ülkeye sadece kimlikleri ile giriş yapabiliyorlar.) 
Saat farkı ile yaklaşık 3 saat kadar süren yolculuğumuz sonrası Lviv yerel saati ile 18:40 ta uçağımız inmiş olacaktır.
Giriş işlemleri sonrasında bizi bekleyen aracımıza binerek otelimize geçeceğiz.

Biraz dinlendikten sonra Lviv’in o eğlence dolu sokaklarında dolaşmaya başlayacağız.

Gecenin geç saatlerine kadar eğlendikten sonra yürüme mesafesindeki otelimize dönmekte hiç zorluk yaşamayacağız.

Gece otelimizde güzelce dinlendikten sonra sabah kahvaltı sonrası saat 10:00 da otelimizden ayrılarak rehberimiz ile buluşacağımız noktaya hep beraber yürüyerek gideceğiz.

Rehberimiz Zoryana ile buluştuktan sonra onun keyifli Türkçe anlatımları ile Lviv’in tarih kokan sokaklarını dolaşmaya başlayacağız.

Akşamüzeri gezmekten yorulan ayaklarımızı dinlendirmek üzere otelimize geri dönerek bir müddet dinleneceğiz.

Sonrasında ver elini gene Lviv geceleri..

Son gün serbest zaman verecek ve alışverişe zaman tanıyacağız.

Dileyen kahvaltısını aldıktan sonra istediği saatte otel’den ayrılabilir. Başta da dediğimiz gibi otelimiz merkeze çok yakın bir konumda.

Saat 18:00 da hepimiz otelimizde buluşarak havaalanına hareket etmek üzere yola çıkacağız.

Yerel saat ile 20:25 te kalkacak olan uçağımız Türkiye saati ile 22:25 te Sabiha Gökçen havaalanında olacaktır.

Dönüş saatimiz geç olduğu için Sabiha Gökçen – İncirli arası servis koyalım dedik.

Tüm işlemler sonrası havaalanı dışında bizi bekleyen aracımıza binerek arkamızda güzel anılar bırakıp sizlerle vedalaşacağız.

Gezeceğimiz yerleri gün gün sıralamaktansa gideceğimiz her yeri yazmayı tercih ettim.
Bunların içinde tarihi yerlerden turun da , yemek yiteceğimiz mekanlardan , çay kahve içebileceğimiz mekanlara kadar , alış veriş yapacağımız yerlerden , lokal üretim yapan konsept imalathanelere kadar bir çok yer bulacaksınız.

Bunun haricinde tabi akşamları da otelde kısa dinlenmeler ardından gece hayatını da soluyacağız.

İşte uğrayacağımız , gezeceğimiz , dinleneceğimiz , yiyip içeceğimiz ve alışveriş yapacağımız yerler.

Öncelikle Rynok Square ( Pazar Meydanı ) var.

Meydan, Galiçya tahtında Prens I. Leo‘nun oturduğu 13. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Hem Polonya hem de Ukrayna tarihi için önemli birçok olaya sahne olan alanı görülmeye değer kılan etkenlerin başında, hareketli atmosferi ve mimari açıdan kentin eski hali hakkında fikir veren, meydan çevresindeki binalar geliyor. Eskiden kentin tamamına Gotik mimari hâkimken 16. yüzyıldaki yangın sonrasındaki yenileme çalışmalarında çoğu yapının tasarımında Rönesans stili tercih edilmiş.Adonis, Neptün, Diana ve Amphitria‘yı tasvir eden heykellerle süslü meydandaki gezimize Latin Katedrali‘nden başlayabiliriz.. Ardından Bandinelli, Sobieski ve Lubomirski saraylarını ziyaret edebiliriz..Mola vermek için ideal birçok yeme-içme mekânına ev sahipliği yapan meydanda son olaraksa belediye binası ile ihtişamlı kulesine vakit ayırabiliriz.

Belediye Binası ve Ratusha Kulesi

Tarihi boyunca yangın felaketleri nedeniyle defalarca yeniden yapılmak zorunda kalan Lviv Belediye Binası, ilk olarak 1357 yılında tamamen ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Daha yeni sayılabilecek batı bölümünün yapım süreci ise 1491-1504 yılları arasında tamamlanmış.4 katlı yapının günümüzdeki görünümünü kazandığı çalışmalarsa 1827 yılında başlayıp 1835′te sona ermiş. Gerçekleştirilen son yeniden yapım süreci sırasında Viyana Klasik mimari stiline bağlı kalınmış.Ukrayna’nın en yüksek belediye binası unvanının sahibi yapının bünyesinde yer alan ve Mimar A. Bemer’in imzasını taşıyan Ratusha Kulesi, 65 metrelik yüksekliği ile konuklarına inanılmaz güzellikte kent manzarası sunuyor. Tabii bu manzarayı izleyebilmek için öncelikle 350 ahşap merdiveni çıkmak gerekiyor.
• Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
• Giriş Ücreti: 20 UAH

Lviv Opera Binası

Ülkenin alanında en büyüğü sayılan bir diğer cazibe noktasıysa aynı anda 1.100 kişiyi ağırlayabilen Lviv Opera Binası.Rönesans ve Barok stillerinin başarıyla harmanlandığı mimarisiyle göz alıcı bir görünüm ortaya koyan yapı, Poltva Nehri’nin kıyısındaki bataklık alanın kurutulması sonucunda 1897-1900 yılları arasında inşa edilmiş. Tasarımını Mimar Zygmunt Gorgolewski’nin yaptığı binada, yıl boyunca ulusal opera ve bale topluluğunun yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen sanatçılar da performanslarını sergiliyor.İç dekorasyonu da en az dış kısmındaki mimari ayrıntılar kadar çekici olan binayı, dilerseniz performansların olduğu gece için bilet alarak izleme şansı bulabilirsiniz.
• Adres: Svobody Ave, 28, Lviv


Potacki Sarayı ( Potocki Palace ) 

Günümüzde Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın hizmetindeki Potocki Sarayı, 1880’li yıllarda Başbakan Alfred Józef Potocki için ikametgâh olarak inşa edilmiş.Yapımında hiçbir masraftan kaçınılmayan sarayın tasarım aşamasında Fransız Mimar Louis Dauvergne, ‘Hotel particulier‘ yapı biçimini birebir kopyalamayı tercih etmiş. Bu sayede Barok yapı, yukarıdan bakıldığında “H” şeklinde görünüme sahip olmuş.Bu muhteşem yapıyı gezmemizin ir sebebi ise Lviv Resim Galerisi‘ne bağlı Avrupa Sanat Müzesi‘nin burada faaliyet gösteriyor olması. Giriş katını gezerken 16. yüzyıldan kalma Meryem Ana Heykeli‘ni görebileceğiniz yapının bahçesinde ise her yıl Kitap Forumu düzenleniyor.
• Adres: Mykoly Kopernyka Street, 15, Lviv
• Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
• Giriş Ücreti: 30 UAH

Yüksek Kale ( Lviv High Castel ) 

Lviv’de gün batımının eşsiz manzarasını izlemek isterseniz, Rynok Meydanı’na 2 kilometre uzaklıktaki Lviv High Castle‘ı ziyaret edebilirsiniz.1250 yılında inşa edilen kalenin kalıntıları, 413 metrelik yüksekliğe sahip tepenin bu isimle anılmasına neden olmuş. Tepenin ağaçlarla kaplı zirvesinde yürüyüş yaparken kalıntılarını görebileceğiniz askeri yapı, 1704‘te İsveç Ordusu’nun gerçekleştirdiği saldırı sırasında ağır hasar görerek kullanılamaz hale gelmiş.Konuklarına sunduğu 360°’lik kent manzarası sayesinde bol bol fotoğraf çekme fırsatı bulacağınız tepedeki kalenin yerini 1869’da Lublin Birliği Höyüğü almış. Anıtsal değere sahip yapı, birliğin kuruluşunun 300. yıldönümü anısına inşa edilmiş. Hemen yakınındaki televizyon kulesinin yapımı ise 1957’de tamamlanmış.

Eczane Müzesi

1966 yılında kapılarını ziyarete açan Eczane Müzesi, Pazar Meydanı’nda ziyaret edebileceğiniz bir başka kültürel mekân.Müze, askeri eczacı Wilhelm Natorp tarafından 1735‘te kurulan ilaç dükkânında faaliyetlerini sürdürüyor. Bir yandan modern ilaçların satışı devam ederken, diğer tarafta eskiden kullanılan eşyaların sergileniyor olması müzeyi bir hayli ilginç hale getiriyor.İşletmenin müze haline getirilen giriş bölümünü gezerken ilk gazyağı lambası modellerinden birini ve tıbbi tedavi tanrısı Aesculapius ve kızı Hygeia’yı tasvir eden figürlerle bezeli ilaç ölçeğini görebilirsiniz.Bu odada ayrıca “Demir Şarabı” isimli içeceği de hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz. Eskiden satılacak malzemenin depolandığı bir sonraki alanda ise ilaç yapımında kullanılan ekipmanlar yer alıyor.
• Adres: Stavropihiiska Street, 3, Lviv
• Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
• Giriş Ücreti: 15 UAH

Dominikan Katedrali ve Manastırı

Pazar Meydanı’na yakın konumdaki Dominikan Katedrali ve Manastırı, Ukrayna Prensi Lev Danylovych’in eşi Macaristan Prensesi Constance’ın isteği doğrultusunda 13. yüzyılda kurulmuş.Kilise bölümü birkaç defa yangın nedeniyle kullanılamayacak duruma gelen yapı, günümüzdeki görünümünü 1749-1761 yılları arasında gerçekleştirilen yeniden inşa süreci sonunda elde etmiş.Kentin en eski yapılarından biri olduğu için gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri katedral ve manastır, 1970’li yıllardan bu yana Lviv Din Tarihi Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor.Geç Barok mimariye özgü birçok ayrıntıyı görme fırsatı bulacağınız katedralden çıktıktan sonra doğusundaki meydana gidecek olursanız, 16. yüzyılda Ukrayna’ya matbaanın gelmesini sağlayan Keşiş Federov’un heykelini görebileceğiz.
• Adres: Muzeina Square, 1, Lviv

Lviv Ermeni Katedrali 

Pazar Meydanı’nın kuzeyinde kalan Lviv Ermeni Katedrali‘nin tarihi ise 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Yapı ilk olarak Caffa’dan gelen Ermeni bir tüccar tarafından 1363-1370 yılları arasında küçük bir kilise olarak inşa ettirilmiş. Hatta bu yapının tasarımında Kars’taki Ani Katedrali örnek alınmış. Ancak 1527’de çıkan yangında dini yapı ağır hasar görünce 1630 yılında genişletme çalışmaları yapılarak yeniden kullanıma alınmış.Kafkas esintileri taşıyan zarif mimarisi ile hayranlık uyandıran katedrali gezdikten sonra karnınızın acıktığını hissederseniz, hemen arkasındaki avluda faaliyet gösteren restorana gidebilirsiniz.Son derece huzurlu ortama sahip avlu, 17. yılın sonlarına doğru Başpiskopos Hunaniyan’ın isteği doğrultusunda inşa edilmiş. Ermeni gençlerin çeşitli etkinlikler için kullandıkları alanda birçok tarihi eser bulunuyor.
• Adres: Virmenska St, 7/13, Lviv

Virmenska Caddesi

Sokağın tarih sahnesine çıkışı, 13. yüzyılın ortalarına denk geliyor. Bu dönemde anavatanlarından Moğol istilası nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Ermeniler’in bir bölümü, şehir duvarlarının kuzeyinde kalan bölgeye yerleşmiş. Bölgeyi kendi kültürel yapılarına uygun olacak şekilde geliştiren topluluk, kısa sürede ticarette ve sanatta öne çıkmış.Halk arasında “Ermeni Sokağı” ismiyle de anılan Virmenska, kültürel dokusunu günümüzde de sürdürüyor. Sosyal açıdan canlı yapıya sahip sokakta sanat galerileri ve el işi ürünler satan dükkânlar yan yana sıralanıyor.Renkli evlerle çevrili yol üzerindeki sanat galerileri arasından Dzyga ve Green Sofa zengin içerikleriyle öne çıkıyor. Hatta Dzyga’da sergilerin dışında caz konserleri de düzenleniyor.

Korniakt Sarayı 

16. yüzyılda meydana gelen büyük yangın sonrasında kentte hâkim olan Rönesans stili mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen Korniakt Sarayı, Mimar Pietero Barbon gözetiminde 1580 yılında inşa edilmiş. Yapıların meydana bakan bölümlerinde en fazla 3 pencere olma zorunluluğunu aşan sarayı şehir tarihindeki en zengin kişi olan Constantine Korniakt yaptırmış.Sarayın en önemli bölümlerinden sayılan İtalyan Avlusu ise geçmişte mahkeme olarak kullanılıyormuş. Burayı ziyaret ederken 1586’da Lviv’de yapılmış çanı, Utanç Sütunu‘nun kalıntıları ile replikasını ve eskiden kentin simgesi olan aslan heykelini görebileceğiz. Yapının iç kısmında ise 1893’te kurulan Lviv Tarih Müzesi faaliyetlerini sürdürüyor.
• Adres: Rynok Square, 6, Lviv
• Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
• Giriş Ücreti: 2 UAH

Boim Şapeli

Latin Katedrali’ne yakın konumdaki Boim Şapeli, 1609-1615 yılları arasında inşa edilmiş. Şarap ticareti ile ilgilenen ve Ukrayna vatandaşlığına geçtikten sonra belediye başkanlığı da yapan Macar asıllı Tüccar George Boim ve ailesinin ebedi istirahatgahı konumundaki yapı, Andrzej Bemer tarafından tasarlanmış.Mimar yapının Rönesans stilindeki tasarımını oluştururken Krakow’daki Wawel Katedrali’nin içerisindeki Sigismund Şapeli‘nden ilham almış.Şapelin dış duvarlarında dini temalı birçok oyma heykel bulunuyor. Bunlar içerisinden en ilginç görünümü, Hz. İsa’yı bir elini başına götürüp üzüntülü halde oturur şekilde tasvir etmiş oyma sergiliyor. Etkileyici atmosfere sahip iç kısımda ise aileye ait görseller ve İncil kabartmaları bulunuyor.
• Adres: Katedralna Square, 1, Lviv
• Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
• Giriş Ücreti: 30 UAH

Lviv Çikolata Fabrikası

Orta Çağ’dan itibaren Lviv, lezzetli şekerlemeleri ile ününe ün katmış. 19. yüzyılda tüm Avrupa’yı lezzetli atıştırmalıklarla kendine bağlayan kentte faaliyet gösteren tarihi Lviv Çikolata Fabrikası, tatlı denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri konumunda. Çikolataya dair eğitimlerin de verildiği fabrikada, çikolata tutkunlarına tamamı el yapımı 39 farklı ürün sunuluyor.Fabrikanın ilk katında imalat bölümü yer alıyor. Buradaki cama yaklaşırsanız, el yapımı çikolataların deneyimli ustalar tarafından nasıl hazırlandığını görebilirsiniz.Sonraki iki katta, imalathanede hazırlanan ürünlerin açık ve ambalajlı halde satışları yapılıyor. Genelde ziyaretçiler birinci katta alışveriş yapmayı tercih ediyor ve bu durum zaman zaman uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsak, özellikle ilk defa fabrikaya gelenlerin bilmedikleri ikinci kata çıkıp alışverişlerimizi daha az zaman harcayarak tamamlayabiliriz.İşletmenin son katında ise kahve içebileceğimiz bir bölüm bulunuyor.
• Adres: Serbska St, 3, Lviv
• Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00

Lviv Kahve Üreticisi

Kentte uğrayabileceğimiz bir diğer önemli lezzet durağıysa 2012 yılında hizmet vermeye başlayan Lviv Kahve Üreticisi.Eski Kent’in kalbinde yer alan dükkânda, kökenleri Lviv’in Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yönetimi altında olduğu dönemde atılan kahve kültürü hakkında konuklara detaylı bilgi verilmesi amaçlanıyor. Tabii konu hakkına bilgi edinirken zengin menüden damak tadınıza uygun bir seçim yapıp tazelenme imkânı da bulabilirsiniz.Yıl içerisinde düzenlenen eğitimlere katılıp sertifikalı bir kahve uzmanı haline gelebileceğiniz dükkânın ilk katında tıpkı Çikolata Fabrikası’nda olduğu gibi imalat bölümü buluyor.İmalathaneyi geçtikten sonra ise hediyelik eşya ve kahve satışının yapıldığı alana ulaşabilirsiniz. Dilerseniz burada oturup kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ama ben size bir kat aşağıda gerçekleştirilen şovları izleyerek kahve keyfi yapmanızı tavsiye ediyorum.
• Adres: Rynok Square, 10, Lviv
• Ziyaret Saatleri: 08.00-00.00

Shevchenka Avenue

Lviv Filarmoni Orkestrası yakınındaki Shevchenka Avenue, etrafındaki binaların mimari güzelliği ve barındırdığı yeme-içme olanakları nedeniyle gezginlerin Lviv gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri haline geliyor.Yaklaşık 10 dakikada baştan sona yürüyebileceğiniz bulvarın her iki yanında araç trafiğine açık bölümler bulunuyor. Ağaçlarla çevrili orta kısmı ise soluklanmak için oldukça ideal.Bu bölgeyi gezerken her biri mimari yönden eşsiz detaylar barındıran 10, 17 ve 19 numaralı yapılara mutlaka bir göz atın derim.Eğer gezinti sırasında acıkırsak, uygun fiyatlı Puzata Hata‘da sunulan lezzetleri deneyebiliriz. Tatlı krizine ise Veronica‘da çözüm bulabiliriz.
Bernardine Kilisesi
Eskiden aynı adı taşıyan manastıra ait olan Bernardine Kilisesi, 17. yüzyılda inşa edilmiş. İtalyan ve Flemenk Yapmacılık stillerinin harmanlandığı tasarımıyla konuklarını büyüleyen dini yapının ön yüzünde ise Lviv’in en ihtişamlı Barok çalışmasını göreceğiz.Kilise, ilk inşa edildiğinde şehir dışında kaldığı için doğu ve güney duvarlarında savunma amaçlı kullanılabilecek bölümlere yer verilmiş. 1733‘te yapıya çan kulesinin eklenmiş. Kilisenin ön tarafında bulunan ve Aziz John’u tasvir eden heykel ise çan kulesinin tamamlanmasından 3 yıl sonra yerleştirilmiş.Katolik kilisesi, II. Dünya Savaşı’nın ardından Rusların isteği doğrultusunda kapatılmış. 1991 yılında kapsamlı yenileme çalışmalarının ardından yeniden ibadete açılan yapıda hemen hemen her gün bir vaftiz töreni ya da ayin yapılıyor. İç kısmını süsleyen oyma sunaklar, heykeller ve freskler ile ilgi odağı haline gelen kiliseden çıktıktan sonra Hlyniany Kapısı‘nı da göreceğiz.
• Adres: Soborna Square, 3А, LvivSt. George Katedrali

Temeli 1744‘te atılan St. George Katedrali‘nin inşası 1760 yılında tamamlanmış. Kent merkezinden tren istasyonu yönüne ilerleyerek ulaşabileceğimiz katedral, Barok ve Rokoko karışımı mimarisi aracılığıyla konuklarına kentteki diğer türdeşlerinden daha farklı bir atmosfer sunuyor.Mimar Bernard Meretyn ve Heykeltıraş Johann Georg Pinsel, bu atmosferi yakalayabilmek için hem Batı etkisini yansıtan hem de klasik Ukrayna kilise mimarisine uygun bir tasarım oluşturmaya çalışmış. Katedralin içerisine girdiğimizde eserleri incelemeye “Ejderha Avcısı” lakaplı Aziz George’u tasvir eden heykelle başlayabilirsiniz. Ardından Meryem Ana’ya ait olduğuna inanılan ikona göz atabiliriz. 
• Adres: Ploshcha Svyatoho Yura, 5, Lviv

Ivan Franko Parkı

Ivan Franko Parkı , Lystopadovoho Chynu ve Krushelnytskoi sokakları arasında yer alıyor.Ukrayna’nın en eski parkı olarak gösterilen yeşil alan, 18. yüzyılın sonunda Kutsal Roma İmparatoru II. Joseph’in emri doğrultusunda kurulmuş. Öncesinde ise bu alanın mülkiyeti Cizvitlere aitmiş. Bu nedenle park, yerel halk arasında Cizvit Bahçeleri adıyla da anılıyor.İmparatorun dini topluluklara ait alanların yeniden düzenlenmesi ve halka açılmasına yönelik emri sonrasında lokanta işletmecisi Johann Höcht, 1799’da alanı kiralamış ve içerisine Fransız stili bir tesis kurmuş.1855’te ise bahçe bilimci Karl Bauer yeşil alanı yeniden tasarlayarak günümüzdeki parkın temellerini atmış. Huzurlu ortamı ile konuklarına şehrin gürültüsünden kurtulma imkânı veren park içerisinde bu çalışmalar sayesinde 50 farklı ağaç türü bulunuyor.

LVİV’DE YEME VE İÇME

Cafeler ve Kahvaltı

Plates&Cups : Keyifli bir mekanla başlamak istedim.İster bir şeyler içmek ister kahvaltı için tercih edebileceğiniz ferah bir mekan burası. Sade ama şık bir iç dekorasyonla güzel bir menüye sahip. Aynı zamanda muadili mekanlara göre fiyatları daha uygun.
Adres : Brativ Rohatyntsiv St, 43/12
Instagram : Plates&Cups


Svit Kavy : Şehrin popüler meydanında, Beer Theatre ile aynı sırada bulunan bu kafe de ortamını ve flat white kahvesini deneyin.Özellikle meydanı gören minik cam önü tabureli kısım var ki sakince gelip geçeni izlemek için çok güzel.
Flat white : 55 grivna, Çay : 39 grivna
Adres : Rynok Square, 30
Instagram : Svit Kavy


Lviv Coffee Manufacture : Burasının adını duymamanız neredeyse imkansız. Buranın naneli çayını da tavsiye ederim. Pastaları da enfes. 
Naneli çay : 55 Grivna (3 bardak falan çıkıyor)
Adres : Rohatyntsiv St, 7

Black Honey :Lezzetli kahveleri, bloggerlık iç mekan tasarımıyla bir yerden yakalıyor sizi. İsterseniz kahvenizi alıp yanınızda da götürebilirsiniz.
Adres : Tadeusha Kostyushka Street, 2

Lviv Handmade Chocalate : Çikolata dünyasına hoşgeldiniz. İster hediyelik olarak alabilirsiniz ister 4-5 kat olan binanın katlarından birinde oturarak kek, çikolata, kahve gibi tercihlerde bulunabilirsiniz.
Çikolatalı kek : 45 Grivna, Beyaz çikolata : 45 Grivna
Adres : Serbska Street, 3

Cukor : Yerli yabancı herkes için popüler bir mekan olan Cukor , Avokado tost ve portakal suyuyla güne başlayacağınız güzel ir yer. Aynı zamanda pankek ve burger seçenekleri de çok güzel. 
Avokado tost : 89 grivna, Portakal suyu : 20 grivna
Adres : Brativ Rohatyntsiv St, 21
Instagram : Cukor 

Atlas
Atlas : Yine meydanda bulunan zevkli dekorasyona ve keyifli manzaraya sahip mekanlardan birisi Atlas. Kahvaltı konusunda çok tercih ediliyor. Fiyatlarına baktığımda popülerliğin hakkını vererek ortalama ve üstü fiyatlara sahip bir menüsü var.
Cappucino : 35 grivna, Çay : 45 grivna
Adres : Rynok Square, 45

RESTORANLAR VE LOKAL YEMEKLER

Lviv’de yemek düşününce aklıma ilk gelen şey kesinlikle et! Bir et ne kadar uygun ve güzel olabilirse gerçekten o kadar güzel. Yani hakkını veren fiyatlara doyasıya yiyebiliyorsunuz. O yüzden ilk tercihiniz daima et olsun diyebilirim Lviv için.Bir de en baştan söylemeliyim ki mekanların yavaşlığı restoranlarda daha fazla olabiliyor. Hal böyleyken, bir yere sırf denemek için gidecekseniz öğlenle akşam arası bir saat aralığını tercih ederseniz hem mekanlar sakin olur hem servis bir nebze daha hızlı olur. 
* Eğer sıra beklerken 1 ya da 2 kişiyseniz mekanlarda bunu belirtin, çünkü genelde kalabalık grupları içeri alamasalarda 2 kişiye yer bulmak hep daha kolay oluyor. 

Mons Pius : Favori yerlerden biri. Menü zengin, seçenek çok yalnız etlere bakarken fiyatları görüp, bu kadar da ucuz mu gerçekten hepsinden söyleyelim! düşüncesine girmeyin. Çünkü o fiyatlar 100 gram et için olan fiyatlar. Mesela bir T-bone ortalama 600-700gr olduğu için fiyatları bir şeylerle çarpmanız gerekiyor. Çok ucuz bir restoran değil burası fakat ödediğinize değer kısmında yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Akşam gitmeyi düşünüyorsanız rezrvasyon yaptırmaısınız.Güzel havalarda bahçe kısmı çok keyifli.
T-bone : 528 grivna (neredeyse 2 kişilik) , kola: 30 grivna
Adres : Lesi Ukrainky St, 14
Instagram : Mons Pius

The First Grill Restaurant of Meat and Justice: Bu restorandaki konsept “Ortaçağ Engizisyon”. Restoranda yüz yıl öncesinden kalma işkence aletleri var ve bazıları denenebiliyor. Ortam tam bir Adana ocakbaşı. Girişte sağda ızgaralar üstünde onlarca çeşit et pişiyor. Servis tüm kalabalığa rağmen şaşırtıcı derecede hızlı, fakat ciddi kalabalık hissi veren bir ortam. Antrikot, dana şaşlık ve közde patates deneyin, hepsi de çok güzel. 
Adres : Valovaya St, 20

Gasova Lampa Museum&Restaurant : Lviv’in fotojenik sokaklarının birinde bulunan Gas Lamp ya da Gasova Lampa. Gaz yağıyla çalışan lambaları bulan Polonya kökenli Lviv’li kimyagerler Ignacy Lukasiewicz ve Jan Zeg anısına yapılmış bir konsept mekan. Duvarlarda 200’den fazla bulunan gaz lambasıyla en büyük koleksiyonlardan birine sahip bir müze aynı zamanda. Sizi kapıda şık giyimli bir beyefendi karşılayarak karanlık bir yolda feneri ile eşlik ederek restorana götürüyor. Burada denenebilecek en popüler şeylerden birisi, deney tüplerinde gelen likörler. Ortamda hafif gaz kokusu, arada bir çıkan dumanlar ve rock müziği var.
Adres :Virmens’ka Street, 20

Culinary Studio Kryva Lypa : Bazı yemekler var ki bir çok ülke onları sahiplenir, Borş(Borsch) çorbası da bunlardan biri . Ekmeği kase olarak kullanarak çorbayı servis ediyorlar. Nedir bu Borş çorbası derseniz, dana etiyle birlikte mevsim sebzelerinden yapılıyor. Özellikle pancarı eksik etmiyor Ukraynalılar.
Borş çorbası : 79 Grivna, Limonata : 20 Grivna
Adres : Kryva Lypa Proizd, 8
Instagram : Kryva Lypa

Marusia : Bir diğer yöresel yemek olan Varenykyi denemek için buraya gitmenizi öneririz. Vareniki mantının başka bir çeşidi. İçine peynir, patates, tavuk gibi şeyler koyup haşlıyorlar. Mekansa tam bir take away ve günümüz mantığıyla minik bir şekilde dekore edilmiş, hemen gözünüzün önünde taze taze yapılıp servis edilen bir yer. Uyguna güzel doyabileceğiniz yerlerden bir tanesi. Bir üstteki mekana lokasyon olarak da çok yakın, hatta hemen yanında da Cukor’un şubelerinden birisi var. Buradaki varenikiler boy boy ve çeşit çeşit olmalarına göre fiyatlandırılıyor.
Küçük boy siyah vareniki ve içi tavuklu : 42 grivna, orta boy beyaz vareniki ve içi patatesli = 38 grivna
Adres : Kryva Lypa, 3
Instagram : Marusia

Kryjivka : Rynok meydanında bir pasajın içinde bulunan ve sabah erken saatler dışında neredeyse her daim kapısında sıra olan ve gidecek olan hemen hemen herkesin parolayı gitmeden bildiği konsept mekanlardan bir diğeri de burası. Baştan söyleyeyim ortamı görmeniz ve günün herhangi bir saatinde gitmeniz oldukça keyifli olacaktır. Avrupa’da en çok ziyaret edilen restoranlardan birisi burası ve gerçekte Ukrayna İstirahat Ordusu’nun 2. Dünya Savaşı’ndan kalan en son saklanma yeri.
Meydanda 14 numarayı bulduktan sonra içeri doğru ilerleyin ve tahta kapıyı görün. Kapıyı çaldığınızda askeri giyimli birisi kapıyı açacak ve size paraloya soracak. Parola : Slava Ukrain! (Yaşasın Ukrayna) Sonrasında eğer arkası kalabalıksa elinize 2 votka shot verip, merdivenlerden aşağı uğurlayacak. Bildiğiniz sığınağa, yer altına iniyorsunuz.Toksanız burada mutlaka bir cheesecake yiyin. 
Cheesecake : 79 grivna
Adres : Rynok Square, 14


ATIŞTIRMALIKLAR VE İÇECEKLER

Drunken Cherry : Vişne likörünün dünyasına hoşgeldiniz. Rynok meydanında bulunan bu mekanda kapı önünde 3-4 tane kokteyl masası var o kadar. İçeri girip sıcak ya da soğuk vişne likörünüzü alıp, sarhoş vişne moduna adım atabilirsiniz. İçinde gerçek vişne tanesi de olan şekerli ve acı badem aromalı bir likör. Elinize kristal bardak almak isterseniz soğuk olanı istemelisiniz. Aynı zamanda şişe şişe de satın alabiliyorsunuz, iç kısmın tasarımı çok güzel. Başınızı kaldırıp tavana bakmayı unutmayın.
Sıcak vişne likörü : 60 grivna
Adres : Rynok Square , 11

Pravda Beer Theatre : Ukrayna’nın ünlü bira markalarından Pravda’ya ait olan bu mekan 3 katlı. İlk kat pub, hediyelik eşya ve bira üretim yeri olarak kullanımda. İkinci katta Pravda orkestrasının sahnesi bulunuyor ve aynı zamanda pub - restoran. 3. katta hem pub hem restoran olarak kullanılıyor. Rynok meydanının köşesindeki bu mekana gidebileceğiniz en güzel zaman aralığı Salı’dan Pazar’a akşam 19 ile 22 arası, çünkü bu gün ve saatlerde Pravda Orkestrası’nı canlı canlı izleyip, dinleyebilir ve hatta bolca eğlenebilirsiniz. En üst katından manzara çok güzel. Çeşit çeşit bira ve atıştırmalıklar eşliğinde güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Orkestra sonlara doğru o kadar keyifli oluyor ki keşke bitmese diyorsunuz.
Biralar : 35/50 grivna arasında
Adres : Rynok Square, 32

Champagneria X&X : İsminden de anlaşılacağı üzere şampanya içebileceğiniz en güzel mekanlardan biri burası. Burası ismi üzerine meyveli olsun, klasik olsun, Ukrayna şarapları olsun bulup deneyebileceğiniz bir yer. Bir şeyler içerken atıştırmak isterseniz de buranın sosislileri meşhur. Aynı zamanda Gürcistan’ın meşhur pidesi haçupuriyi de burada deneyebilirsiniz.
Adres : Lesya Ukrainka str, 29
Instagram : Champagneria X&X

ALIŞVERİŞ

Lviv’den ne almadan dönmeyelim derseniz bu konuda hemen hemen herkesin aklına ilk gelen alkol ürünleri dışında özellikle “almadan dönme” diyebileceğim bir şey yok.

Alışveriş merkezlerinde bulabileceğiniz gerek popüler kozmetik markaları gerek Inditex’in mağazaları olsun Türkiye’yle hemen hemen aynı fiyatlara sahipler.
Elektronik alışverişi adına da maalesef cazip fırsatlar sunan bir fiyat durumu yok çünkü çoğunlukla 2. sınıf ve 3. sınıf ülkelerde zaten elektronik hep daha pahalı, en pahalı olarak satılıyor. Ukrayna’nın da Türkiye’den pek farkı yok yani bu konuda.
Pa3. olarak yazdığım
Lokal yerler ve açık pazarlar görmek istiyorum derseniz serbest zamanda gidebileceğiniz onlar için gezdiğim 3 yer önerebiliriz.
1. Dominikan Kilisesinin arka meydanında bit pazarı gibi bir pazar kuruluyor. Hemen Lvivit tramvayının orası, kırmızı popüler sabit duran bir tramvay kendisi. Bu açık pazarda eski kitaplar, plaklar, kutular ve antika olup olmadığını bilemediğim çok fazla incik cincik bulabilirsiniz.
2. Opera binasının hem önünde boylu boyunca uzun bir pazar hem de sağ tarafındaki sokaktan girince küçük bir meydanda her gün kurulan bir pazar bulunuyor. Önünde kurulan pazar da hem yeme içme hem her türlü hediyelik eşya bulabilirsiniz, arka taraftaki ise sadece hediyelik eşya, tablolar, yelekler, ev içi ayakkabılar gibi şeyler bulabileceğiniz bir pazar.
3. Bernardine Kilisesi’nin bulunduğu ana yolun karşısına geçerseniz eğer lokal bir pazar yeri daha var. Hemen yanında da küçük bir alışveriş merkezi var. Sokakta ilk önce yerlerde bitki ve çiçekler var, sonra biraz yürüyüp sağ tarafa dönünce yine bir çok hediyelik eşya, market, manav, et satılan yerler gibi çok seçenekli ve çoğu yere göre de daha uygun fiyatlı bir çok şey bulabileceğiniz üstü çoğunlukla kapalı bir pazar.
Eğer şehir merkezinden alkol alacak ve uçakla dönecekseniz, bagaj hakkınız olup olmadığını kontrol etmeyi ve şişeleri koyduğunuz çantayı bagaja vermeyi unutmayın çünkü uçak içine alabileceğiniz sıvı sınırını büyük ihtimalle geçmiş olacaksınız ve şişeleri koyduğunuz çantayı uçak içine almak isterseniz çok büyük ihtimalle güvenlikte aldıklarınıza el koyarlar, aklınızda olsun. Pasaport kontrol sonrasında da Duty Free kısmında fiyatlar değişiyor ama yine de iyi fiyatlar var. Mesela vodkanın şişesi 3€’ya bulunabiliyor. 
Olmazsa olmaz değil ama olur da görürseniz Roshen‘e uğramayı unutmayın. Kendisi Ukrayna’lı merkezi Kiev olan bir çikolata fabrikasının mağazası. İçinde çok fazla çeşit şekerleme, çikolata, kurabiye gibi şeyler bulabilirsiniz ve fiyatlar gerçekten uygun. İnce kutulu paketleri hediye olarak almak adına güzel seçenek, biz 2 kutu alıp hepsini kendimiz yedik. Hatta bir de Roshen’in Esmeralda adında kurabiye bisküvileri var ki onlardan alıp ülkeye dönmeden bitirdim. Fıstıklı olanı çok güzeldi. Sizin ağız tadınızı bilmediğimden tavsiye ederim diyemem ama elbet kendinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz.


-------------------------------------------------------------------------------------------
Bu tur KARROZZERIA TURİZM gezisi olup GEZENTİLER D.S.O sadece sosyal platformda üyeleri ile ticari bir amaç gütmeksizin paylaşımda bulunmaktadır.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Bu etkinlik için KARROZZERIA TURİZM ‘e ödeyeceğimiz fiyat 2.050 TL dir.

Fiyatın içine dahil olanlar ;

2 Gece konaklama

2 Sabah kahvaltısı

Yerel rehber ile Türkçe şehir turu

Lviv havaalanı – Otel transfer

Otel – Lviv havaalanı transfer

16 mayıs gecesi geri dönüşünde Sabiha Gökçen – İncirli arası transfer


Fiyata dahil olmayanlar

Pegasus ile İstanbul – Lviv / Lviv – İstanbul uçuşu

Lviv için gerekli covid 19 sağlık sigortası ( yardımcı olacağız )

14 mayıs günü havaalanı transferleri

Yurtdışı çıkış harç ödemesi (50 TL)

Lvivde öğle ve akşam yemekleri

Otelde alacağınız ekstra içecekler ve yiyecekler

Gezi esnasında alacağınız yiyecek ve içecekler

Ören yerleri ve müze giriş ücretleri
Yaklaşan Etkinlikler

28-29-30 Ağustos Lviv Gezisi