Gezi Planlarımız

Detayları İnceleyebilirsiniz

21 Şubat 2019 Anne Frank'ın hatıra defteri Tiyatro Etkinliği

ÖNCELİKLE : BU GÜZEL SANAT AKTİVİTESİ İÇİN ALT KAT SANAT OYUNCULARINDAN VE DEĞERLİ ÜYEMİZ Aydan Cömert 'E TEŞEKKÜR EDERİZ.
 
TİYATRO ETKİNLİĞİNE GELECEK OLAN ARKADAŞLARIMIZIN 14 ŞUBAT'A KADAR KESİN LİSTE VERECEĞİMİZDEN VE BİZE YER AYRILACAĞINDAN KAYITLARINI 0532 2779929 YADA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. ADRESİNE BİLDİRMELERİ GEREKİYOR.
 
ÇOK GEÇERLİ BİR SEBEP OLMADAN İSMİNİ YAZDIRAN ARKADAŞLARIMIZIN GELMEMESİ ŞU DÖNEMLERDE ZOR AYAKTA DURAN BİR ÇOK İŞLETME GİBİ SANAT YAPMAYA ÇALIŞAN ALT KAT TİYATROSUNUDA MÜŞKÜL DURUMDA BIRAKACAKTIR.
HASSASİYETİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.
 
 
Anne Frank'ın Hatıra Defteri Özeti
 
Otobiyografi tarzında yazılan Anne Frank'ın Hatıra Defteri kitabında ikinci Dünya Savaşı’nda Hollanda’nın Nazi İşgali dönemi anlatılır. Ama her şeyden önce henüz onarlı yaşlarında olan bir kız çocuğu olan Anne’nin, duygu ve düşünce dünyasını anlatır. Çok etkileyici ve başarılı olan gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan Piyanist tadında bir kitap olmasının yanı sıra; acı, hüzün, sevgi, umut, umutsuzluk gibi birçok duyguyu bünyesinde barındıran 1941 ve 1944 yıllarına ait günlüklerin toplandığı bir kitaptır.
 
Anne, aslında başından beri tüm yazıları sadece kendisi için yazıyordu. Savaştan sonra bir kitap yayımlamaya karar verdi…
 
1940 yılında önce savaş, ardından teslimiyet, Almanların egemenliği ve Yahudiler için sıkıntılar başlamıştı. Yahudi kanunları birbirini izledi ve özgürlükleri iyice kısıtlanmıştı. Bunlardan bazıları şöyleydi: Yahudiler Davut yıldızı taşımak zorundalar, bisikletlerini teslim etmeliler, tramvaya binemezler, sadece öğlen üç ve beş arası alışveriş yapabilirler, yalnızca Yahudi berbere gidebilirler, akşam sekiz sabah altı dışarı çıkamazlar, tiyatro, sinema gibi aktivitelere gidemezler, spor yapacakları alanları kullanamazlar, Yahudi okullarına gidebilirler… Yasak üstüne yasak vardı o günlerde.
 
Yapacakları fazla bir şey kalmamıştı ve tek çareleri saklanmaktı. Çünkü toplama kamplarına götürülmeler başlamıştı. Anne, annesi, babası ve ablası Margot üzerlerine kat kat giydikleri kıyafetlerle, kendilerine en gerekli olabileceğine inandıkları eşyalarla, tıka basa dolu okul ve alışveriş çantalarıyla evlerini terk ettiler. Gizlenecekleri yer babasının ofisinin olduğu bir binaydı ve artık bu evin adı Arka Ev, oldu. Korkuları her dönem devam etti. Komşuların onları görmemesi, duymaması gerekliydi. Asla pencereden bakamazlardı ve dışarı çıkamazlardı o yüzden sadece sessiz olmaları gerekliydi…
 
Anne hiçbir zaman ailesi ile uyum sağlayamıyordu. Hayatında en çok sevdiği, değer verdiği, kendini daha yakın hissettiği babası iken annesi ve ablası ile her zaman problem yaşıyordu. Onların, görünüşüne, karakterine, davranışlarına değer vermediklerini düşünüyor ve kendini sürekli yargılanıyor hissediyordu.
 
Bir süre sonra aralarına Van Daan ailesi katıldı. Karı koca ve oğulları Peter ve daha sonra bu Arka Ev sekiz kişi olarak yaşamaya başladı. Aileler arasında, yemek, tuvalet gibi birçok konudan sürtüşmeler yaşansa da aynı sofraya oturmak ve birbirlerine tahammül etmek zorundaydılar. Anne ise bu çekilmez anlarını günlüğü Kitty ile paylaşıyordu, aslında tüm duygularını paylaşıyordu.
 
Dışarıdan aldıkları haberlerle bazen büyük umutsuzluklara düşüyorlardı. Yahudi tanıdıkları kamplara alınıyor, birkaç bin insan için bir tuvalet ya da lavabo veriliyor, erkekler kadınlar bir arada uyutuluyor, kadın, çocuk hepsinin saçları tamamen kesiliyor, insanlar gaz odalarında öldürülüyor ve saklanmayan hiç kimse bu kaderden kurtulamıyordu…
 
Duydukları Anne’ye ağır geliyordu ama Anne gittikçe kendi kişiliğine yaklaşıyordu. Çünkü sorguluyordu; iyi, kötü, savaş, yetişkinler, ilişkiler…
 
1943 yılına gelinmişti ve savaş devam ediyordu. Hayatları başlarını dışarı çıkarmadan, okuyarak, öğrenerek, radyo dinleyerek ve birbirlerine tahammül etmek zorunda olarak geçiyordu ve hiçbir duygularını hele ki Anne asla yok sayamıyordu. Peter Van Daan’a aşık olmuştu. Bir süre ona nasıl yaklaşacağı, reddedilme korkuları arasında kendi dünyasında savaşsa da Anne , Peter’ın kalbini fethetmeyi başarmıştı. Bir süre sonra ise bunun aşk değil güvenebileceği, sığınabileceği bir dostluk duygusu olduğunu Anne anlamıştı. Peter, Anne’ye zayıf, güçsüz belki de sevgiye muhtaç duyan biri gibi geliyordu...
 
Bir akşam Bakan Bolkestein’dan radyoda, savaştan sonra bu döneme ait yazılan anı defterlerinin, mektupların yayınlanacağını duydular. Tabi herkes Anne’nin Arka Ev’i anlattığı defterine saldırdı. Anne’nin ise tek bir hayali ve hedefi vardı: Bir gün büyük bir yazar olmak!
 
Savaş devam ederken halk bitkindi. Doğru dürüst yiyecek yok, doktor yok, kıyafet yok… Anne’nin son zamanda sorguladığı şeyse; neden her gün savaşlar için milyonlar harcanıyor da, sağlığa, sanata, yoksullara bir sent bile yok? Tüm sorgulamaları ve rolleriyle Anne artık bedenen ve ruhen bağımsızdı.
 
Ve sonunda çıkarma yapılmıştı. İngilizler Almanlarla denizde savaşıyordu. Rusya, Fransa, Amerika… 1944 sabahı, saklananların yerinin ihbar edildiği tahmin ediliyordu. Yeşil Polis, Arka Ev’ deki sekiz kişiyi ve onlara yardımcı olan dostlarını tutuklamıştı. Onlara ait değerli, değersiz bütün eşyaları ele geçirmişlerdi. Sadece Anne’nin anı defterini kaçırmayı başarmışlardı.
 
Bu sekiz kişilik üyeden bazıları açlıktan, yorgunluktan bazıları ise taşıma araçlarında ölmüştü. Margot ve Anne ise 1944-1945 yılları arasındaki sürüldükleri bölgede tifüs salgını yüzünden ölmüştü. Toplama kampından sağ kurtulan tek bir isim vardı, Anne’nin babası Otto Frank ve kendini Anne Frank’ın hatıra defteri ve içindeki mesajın yayılmasına adadı…
 
İlki 1947’de basılan bu kitap daha sonra ufak düzenlemelerle günümüze kadar taşınmıştır.
 
Bence herkes bir gün Anne Frank ile karşılaşmalı…
Editör: Pınar Çağlayan

Gezi Paketi Detayları

  • Gidiş: Perşembe, 21 Şubat 2019
  • Kapasite: 50
Gezi Katılım Bedeli: 45.00TL

Bize Ulaşın

 Caferağa Mahallesi Fırıldak Sokak No:7/1, 34710

 0532 277 9929

/whatsapp gezentiler

 iBu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 /gezentiler

 /gezentilerdso

 /gezentiler